Tuesday, October 18, 2011

Teineteisele

Inimesed sarnaselt loomadele on harjunud massina liikuma. See tekitab neis kindlustunde ning vajaduse korral on neil võimalus kellelegi toetuda. Siit ka seos sotsiaalse kapitaliga. Iga elusolendi vajadus on olla sotsiaalne, sest nõnda suudab ta elus püsida. Üksi olles ning omaette hoides elus väga kaugele ei jõua, st. selleks, et edu saavutada on vaja teiste inimeste nõuandeid kuulata neid analüüsida..., on vaja teisi inimesi enda ümber. Sotsiaalne kapital tekitab inimeses tunde, et ta kuulub kuhugi. Kuuludes kuhugi gruppi, saadakse palju uusi tuttavaid ning sõpruskond laieneb. Luues oma grupiga sidemeid mõne muu organisatsiooniga lisandub jälle hulk uusi ja kindlasti ka huvitavaid inimesi, kes meie elu kasvõi natukene puudutavad. Kaks pead on ikka kaks pead ning kaks gruppi suudavad genereerida paremaid ideid kui üks grupp, seega sotsialiseerumine aitab inimest ennast kuid puudutab kaudselt ka ühiskonda. Võidab see, kellel on suures kõige rohkem asju? on see nii ? Sellest võiks kujundada uue ja palju parema lause: Võidab see, kellel on suures kõige rohkem sõpru. Olen nõus sellega, et kõik mu Facebooki sõbrad ei ole mu sõbrad, kuid lõppudelõpuks mida suurem tutvusringkond seda lihtsam on elus toime tulla. Kasvõi tasuva ja hea töö leidmisel. Kõik need kuueteist aastased noored, kes suviti söögikohtades töötavad ei ole sinna kindlasti konkursi abil pääsenud, vaid mängus on peaaegu alati kellegi tuttava käsi. Igal juhul oled sa teistest sammu ees, kui sul on kuskil käpp sees ning tavaliselt pole see su enda käpp.
Praeguses info ühiskonnas loob sotsiaalse kapitali meedia. Kõik need tuhanded erinevad foorumid ja grupid on osa sotsiaalses kapitalist. Tuues näiteks meie Suhtekorralduse grupi FB-s, võin väita, et see on mind uskumatult palju selle kahe kuu jooksul aidanud. Sealt saan ma kätte kõige värskema info meie tegevuste kohta ning tänu sõbralikele ja abivalmitele inimeste saab sealt alati ka abi. Kurvaks teeb mind aga see, et nendest abivalmitest inimestest tunnen ma vaid väheseid. Teades inimese nime, ei saa ma teda veel oma sõbraks nimetada ning kuna Facebook võimaldab kindlustada ka selle et 'võõrad' inimesed su pilte ei näeks, ei oska ma nende inimeste nimesid ja nägusid ka kokku panna. Selline interneti põhine suhtlus on küll väga lihtne viis uusi tuttavaid luua aga kuna ma ise olen avatud ja aktiivne suhtleja siis alati internetist ei piisa, vaid vaja on ka silmast-silma tutvumist. Olles inimesega tutvunud vaid internetis, ei tunta neid päriselt, ei tajuta nende reaalseid emotsioone ning isegi ükski mikrofon või webikaamera ei suuda edasi anda inimese tõelisust. Heaks näiteks on arvuti mäng Second Life, kus inimesed kujundavad internetis endale võimalikult sarnase nuku ning hakkavad elama 'teist elu', st elu sellisena nagu nad seda näha soovivad. Luues endale perfektse elu koos hiiglasliku maja ning autoga, tutvutakse teiste sarnaste fantaasiat armastavate inimestega. Edasi hakatakse elama kooselu, suhtlema mikrofoni ja weebikaamera abil, et kõik tunduks vägagi reaalne, vahel isegi uinutakse erinevas riigis sama aegaselt olles koguaeg online. Selline naiivne ja fantaasiterohke elu on küll väga ilus, kuid tulles reaalsusesse tagasi pettutakse südamepõhjani, kui päris elus nende kahe inimese omavaheline kooslus absoluutselt kokku ei sobi. Seega, et tunda oma vaenlasi ja sõpru tuleb neid füüsiliselt ka puudutada, et nad saaksid sind kuidagi omalt poolt mõjutada, oleneb siis kas heas võis halvas võtmes. 
Suhtekorraldaja roll sotsiaalse kapitali loomises ja muutmises on vägagi oluline. Tema peab oskama luua häid suhteid erinevate gruppide ja organisatsioonide vahel, selleks, et asjad kujuneksid nii nagu tarvis. Mida paremini ta oma tööd teeb, seda suurem on tõenäosus, et sotsiaalne kapital jääb püsima. 



http://secondlife.com/ Keda Second Life huvitab! (Ärge sõltuvusse sattuge, nähes dokumentaali sellest, tundub sinna kinni jäämine päris tõenäoline. Imelikumaks teeb asjaolu see, et enamjaolt on selle mängu harrastajad vanem generatsioon) Ja siin ka informatsiooni, kui kedagi huvitab http://www.lilith-ezine.com/articles/entertainment/Second-Life-Review.html



No comments:

Post a Comment